Η ΑΕΚ κατέκτησε το πρωτάθλημα της Stoiximan Futsal Super League 2023-2024, καθώς επιβλήθηκε με 3-2 τον Δούκα, στον 4ο τελικό της σειράς και έκανε το 3-1στις νίκες. Για την Ένωση είναι η επιστροφή στην κορυφή του ελληνικού futsal μετά από το πρωτάθλημα που πήρε το 2020 και τους τρεις σερί τίτλους του ΑΣΕΔ.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη, με τον Δούκα να κάνει το 1-0 με τον Σεΐτι στο 3′, δείχνοντας ότι θα πολεμήσει μέχρι τέλους για να κάνει το 2-2 στους τελικούς. Ο Πάνου, ωστόσο, ισοφάρισε στο 8′ σε 1-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο 27′ ο Μπιελ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους “μπλε” του Γιάννη Μοστριού, σε ένα σημείο του αγώνα που οι γηπεδούχοι φαίνονταν να έχουν τον έλεγχο. Όμως ο Τροβάτο στο 29′ και ο Φίτο στο 31′ έκαναν τη μεγάλη ανατροπή για τους “κιτρινόμαυρους” του Άγγελου Εμμανουηλίδη, οι οποίοι κράτησαν μέχρι τέλους τη νίκη, παρά το ότι ο Δούκας στα τελευταία λεπτά πίεσε και με 5ο παίκτη, δίνοντας την ευκαιρία στον αρχηγό Αντώνη Μάνο, να σηκώσει το βαρύτιμο έπαθλο.