Πέντε ομάδες διατηρούν το απόλυτο μετά και το πέρας της 2ης αγωνιστικής της Futsal Super League, ΑΕΚ, Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ, Κορυδαλλός και ΓΣ Σαλαμίνας. Η πρωταθλήτρια ΑΕΚ πέρασε από το κλειστό του Αγίου Δημητρίου, νικώντας με 9-4 τους μαχητικούς Τράχωνες, ενώ ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 5-0 στη Μίκρα κόντρα στο Νέο Ικόνιο. Ο Κορυδαλλός πέρασε αλώβητος από την Αγία Παρασκευή, νικώντας με 2-0 τον Πήγασο, που στην πρεμιέρα είχε κάνει την έκπληξη απέναντι στον Δούκα.

Ο Δούκας πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, περνώντας από τα Ιλίσια με 4-1 επί του Ερμή Ζωγράφου. Στο ματς της Δευτέρας, η Σαλαμίνα ξεπέρασε με 7-3 το εμπόδιο της Κόμπρα και έχει και αυτή το απόλυτο μετά από δύο αγώνες.

Το epssalas.gr στο κλειστό της Πολιτείας
Πολύ δυνατό παιχνίδι έγινε στην Πολιτεία, μεταξύ της Αθήνας ’90 και του Παναθηναϊκού. Τελικά οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Ζιάβα επικράτησαν με 7-4, που ωστόσο βρήκαν τα νικητήρια γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού στο 30′ το σκορ ήταν στο 4-4. Ο Πάνου στο 3′ με αριστερό διαγώνιο έκανε το 0-1, ενώ στο 5′ ο Ντάρλας είχε δοκάρι για τους γηπεδούχους. Ο Σίμος στο 15′ είχε και αυτός δοκάρι για τον Παναθηναϊκό, που βρήκε το 2-0με τον Καραβίδα στο 17′, μετά από ασίστ του Ζέρβα.
Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός πέτυχε δύο γρήγορα γκολ με Παπακώστα στο 23′ στην κόντρα και ασίστ του Σίμου και στο 25′ με τον Λιαρόπουλο για να γίνει το σκορ 4-1. Η αντίδραση της Αθήνας ’90 ήταν άμεση. Στο 27′ ο Γιάννης Μπελτσίδης και στο 28′ και στο 30′ ο Στυλιανόπουλος έφεραν το ματς στην ισορροπία. Στο 31′ όμως, ο Πάνου με απευθείας φάουλ έκανε το 5-4 υπέρ του Παναθηναϊκού, ενώ στο 33′ ο Γιώργος Αυλωνίτης εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και έγραψε το 6-4. Το τελικό 7-4 διαμορφώθηκε στο 38′ από τον Γούση που βρήκε στόχο σε κενή εστία, αφού οι γηπεδούχοι έπαιζαν ψηλά με 5ο παίκτη.

photos: epssalas.gr