Κιτρινόμαυρος βάφτηκε ο πρώτος τίτλος της σεζόν. Η Κυπελλούχος ΑΕΚ επικράτησε με ανατροπή 5-4 του πρωταθλητή Δούκα στο κλειστό του ΔΑΪΣ και πανηγύρισε το τρόπαιο. Ένα υπέροχο ματς, μια μάχη ανάμεσα στις κατά τεκμήριο δύο καλύτερες ομάδες και η Ένωση κατάφερε να επικρατήσει, όπως είχε κάνει και στον τελικό Κυπέλλου της προηγούμενης αγωνιστικής περιόδου.

Η ομάδα του Άγγελου Εμμανουηλίδη κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Ντάτη στο 7ο λεπτό, για να φέρει το ματς στα ίσια ο Τσίνας στο 11′. Ο Φίτο έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ και το 2-1 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου 20λεπτου.

Στο β’ ημίχρονο, ο Αριέλ Πάις στο 23′ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Δικέφαλο, δείχνοντας παράλληλα το «Μ» για τον αδικοχαμένο φίλαθλo της ΑΕΚ, Μιχάλη Κατσούρη. Οι παίκτες του Γιάννη Μοστριού μείωσαν με τον Καρύδα και ο Νασιμέντο έκανε το 3-3. Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους και γκολ του Ντε Λίρα έφεραν τούμπα το ματς.

Ο προπονητής της ΑΕΚ έβαλε στο παιχνίδι έξτρα παίκτη.λίγο πριν τη λήξη ο Τροβάτο πήρε ωραία τη μπάλα στην περιοχή και με σκαφτό πλασέ ισοφάρισε σε 4-4. Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στον έξτρα χρόνο, οι κιτρινόμαυροι έκλεψαν τη μπάλα, βγήκαν δύο με δύο και ο Ντάτης με πλασέ που κόντραρε διαμόρφωσε το τελικό 5-4.