Η ΑΕΚ δεν ήθελε να αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης στην πρεμιέρα της στη Stoiximan Futsal Super League και πανηγύρισε μια ευρεία νίκη επί της ΑΕΛ με 12-2 στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο εναρκτήριο ματς της πρεμιέρας της Stoiximan Futsal Super League. Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων των πλημμυρών στη Θεσσαλία. Οι κιτρινόμαυροι, που κατέκτησαν και το Super Cup, είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο λεπτό και δεν δυσκολεύτηκαν από την ομάδα του θεσσαλικού Κάμπου.

Η νεοφώτιστη Λαμία έκανε ονειρεμένο ντεμπούτο στα μεγάλα σαλόνια, επικρατώντας στο Χαλκιοπούλειο με το εντυπωσιακό 10-1 του Πηγάσου Αγίας Παρασκευής. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ όλες τις ευκαιρίες τους και μπήκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην Α’ Εθνική. Η έτερη νεοφώτιστη, Υπεροχή Τρικάλων, υπέκυψε στην ανωτερότητα και εμπειρία του Ερμή Ζωγράφου, ο οποίος επιβλήθηκε με 5-2 και πήρε το πρώτο του τρίποντο στη σεζόν.

Το Νέο Ικόνιο μπήκε με το… δεξί στο πρωτάθλημα, καθώς έφυγε με το εμφατικό 6-0 από το κλειστό του Βύρωνα απέναντι στην πάντα αξιόμαχη Κόμπρα, ενώ στο ντέρμπι της πρεμιέρας ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-1 την Αθήνα ’90 στο κλειστό του Μετς. Μια ιστορική νίκη για τους πράσινους, καθώς ήταν το πρώτο παιχνίδι τους στη Stoiximan Futsal Super League. Τέλος, η Σαλαμίνα πέρασε νικηφόρα από το κλειστό του Αγίου Δημητρίου, όπου επικράτησε με 9-5 των επίσης νεοφώτιστων Τραχώνων Αλίμου, σε ένα χορταστικό παιχνίδι.