Αγωνιστική των φιλοξενούμενων

Πέντε νίκες φιλοξενούμενων και μια ισοπαλία στο Πέραμα σφράγισαν τις μάχες για την 8η αγωνιστική στη Stoiximan.gr Futsal Super League

To πρωτάθλημα της Stoiximan.gr Futsal Super League συνεχίστηκε με τα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής. Ιδιαίτερες αλλαγές στην κατάταξη δεν υπήρξαν, εντούτοις έγιναν ορισμένα εντυπωσιακά παιχνίδια, όπως αυτά στον Ταύρο και το Πέραμα.

Κατ’ αρχάς, η πρωταθλήτρια ΑΕΚ συνέχισε την αήττητη πορεία της, έχοντας πλέον οκτώ νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Αυτή τη φορά, η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα επικράτησε σχετικά εύκολα με 2-8 στο Χολίδειο της αξιόμαχης Elite, η οποία έμεινε στους έξι βαθμούς έναντι 24 των κιτρινόμαυρων.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 19 βαθμούς, σημειώνοντας την έκτη νίκη του, περνώντας με τρίποντο από το Ρέθυμνο. Η ομάδα του Χάρη Γράψα επιβλήθηκε με 2-6 της ομώνυμης ομάδας, η οποία θα δώσει φέτος τη μάχη της παραμονής, έχοντας τρεις βαθμούς έπειτα από οκτώ αγώνες. Καλύτεροι οι πράσινοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έφτασαν δίκαια στο διπλό.

Σπουδαίο ματς έγινε στον Ταύρο, με τον Δούκα να φτάνει στη νίκη με 3-4 στην έδρα του Μινώταυρου και να έχει 19 βαθμούς, όσους και το τριφύλλι. Όσο για τους γηπεδούχους, έμειναν στους 13 βαθμούς. Το ματς κρίθηκε στο τέλος υπέρ των μπλε. Με το σκορ στο 2-3, ο Ασημακόπουλος με το δεύτερό του γκολ ισοφάρισε στο 1 λεπτό και 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, εντούτοις υπήρχε και συνέχεια, αφού ο Καραβίδας (επίσης δυο γκολ) διαμόρφωσε με προβολή το 3-4 και ενώ απέμεναν 28” για την κόρνα της λήξης.

Από ‘κει και πέρα, το σκορ της αγωνιστικής σημειώθηκε στα Ιλίσια, με τον Ερμή Ζωγράφου να γνωρίζει την ήττα από την -ανώτερο στο ματς- Ολυμπιάδα Αγίας Παρασκευής με 0-7. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν το ρυθμό τους και έφτασαν δίκαια στους τρεις βαθμούς. Η Σάντα του Παναγιώτη Μπαλάφα έφτασε τους 17 βαθμούς, έχοντας πέντε περισσότερους από την ομάδα του Θανάση Τσακανίκα.

Νίκη-ανάσα πανηγύρισε η Σαλαμίνα μέσα στο κλειστό του Εσπέρου απέναντι στην Καλλιθέα. Οι νησιώτες επιβλήθηκαν 3-6 στην αναμέτρηση δυο ομάδων που θα παλέψουν για την παραμονή και έφτασαν τους έξι βαθμούς, ενώ η Καλλιθέα έμεινε στους τρεις και ισοβαθμεί στην τελευταία θέση με το Ρέθυμνο.

Τέλος, σπουδαίο ματς έγινε στο Πέραμα. Το Νέο Ικόνιο ήρθε ισόπαλο 5-5 με τον Ηνίοχο, με το παιχνίδι να έχει τρομερή εξέλιξη και θέαμα. Οι φιλοξενούμενοι του Διονύση Νικολακόπουλου προηγήθηκαν 0-3 με δυο γκολ του Αγγελίνα και ένα του Χουχούμη πριν το δεκάλεπτο, ο Κοντογεώργης μείωσε για το 1-3 του ημιχρόνου, ενώ μετά το 2-4 ακολούθησαν τρία γκολ της ομάδας των Καρασάββα-Ζάχου για το 5-4, με τον Χουχούμη να ισοφαρίζει λίγο πριν το τέλος με πλασέ σε κομπίνα φάουλ με τον Μάντη.