Έσπασε το αήττητο της ΑΕΚ

Η Εθνική ηττήθηκε 2-1 από την Μολδαβία για την τρίτη αγωνιστική του έκτου προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2024

Η Εθνική Ανδρών έχασε 2-1 από την οικοδέσποινα Μολδαβία για την τρίτη αγωνιστική του έκτου προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Futsal 2024 στο Ciorescu. Πάντως, πέτυχε τον στόχο της, καθώς είχε εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στο Main Round.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες είχαν μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ ωστόσο οι Μολδαβοί ήταν αυτοί που το κατάφεραν με τον Obadă στο 19ο λεπτό. Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Μολδαβία έκανε το 2-0 μεηφάουλ του Tacot.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική πίεσε περισσότερο, έχασε κάποιες ευκαιρίες και μείωσε σε 2-1 με σουτ του Ντάτη στο 39ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή, η Μολδαβία κατέκτησε την πρώτη θέση του προκριματικού ομίλου, και η Εθνική την δεύτερη, με τις δύο ομάδες να προκρίνονται αμφότερες στο Main Round.

Μολδαβία (Vladimir Vusatii): Chitoroagă (GK) , Burdujel, Laşcu, Obadă, Tacot (Αρχική 5άδα).
Capsamun (GK), Crasnov, Niţa, Gurjui, A. Negara, Gurgurov, Podlesnov, Adam, Stan.

Ελλάδα (Γιάννης Ζιάβας): Χριστόπουλος, Γούσης, Μάνος, Παπακώστας, Καρύδας (Αρχική 5άδα).
Ζέρβας, Τσίνας, Καράμπελας, Μιχαλίτσης, Αυλωνίτης, Κοντογεώργης, Ντάτης, Φλώρος.