Ο Ζιάβας νέος ομοσπονδιακός

Η Εθνική νίκησε 5-1 την Ελβετία για τη 2η αγωνιστική του Preliminary Round του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2024 και πέρασε στο Main Round

Η Εθνική Ανδρών επικράτησε 5-1 της Ελβετίας για τη δεύτερη αγωνιστική του έκτου προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Futsal 2024 στο Ciorescu της Μολδαβίας και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στην κυρίως προκριματική φάση.

Η Εθνική έφτασε στη νίκη χάρη στο εξαιρετικό της πρώτο ημίχρονο. Στο 6ο λεπτό ο Καραβίδας με δυνατό σουτ έδωσε το προβάδισμα στην γαλανόλευκη. Στο 11′ ο Φλώρος με κοντινή προβολή μετά από πάσα του Παπακώστα σημείωσε το 2-0.

Στη συνέχεια, η Εθνική σε διάστημα 3 λεπτών πήρε προβάδισμα τεσσάρων γκολ. Αρχικά ο Καρύδας στο 13ο λεπτό με δυνατό σουτ και στη συνέχεια ο Τσίνας στο 16ο σημείωσαν το 3-0 και το 4-0 αντίστοιχα. Η Ελβετία μείωσε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Gössi στο 19ο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική διαχειρίστηκε το προβάδισμα της και κατάφερε να φτάσει στη νίκη-πρόκριση στο Main Round, μετά και τη χθεσινή επικράτηση με 5-2 επί της Εσθονίας. Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε με μακρινό σουτ ο Καραβίδας στο 38ο λεπτό.

Τελευταία αγωνιστική υποχρέωση της Εθνικής Ομάδας για τον προκριματικό όμιλο του Preliminary Round, είναι το Σάββατο 09/04/2022 στις 19:00 με την οικοδέσποινα Μολδαβία.

Ελλάδα (Γιάννης Ζιάβας): Ζέρβας, Καραβίδας, Τσίνας, Καράμπελας, Καρύδας (Αρχική 5άδα).
Χριστόπουλος, Μιχαλίτσης, Αυλωνίτης, Γούσης, Κοντογεώργης, Ντάτης, Μάνος, Παπακώστας, Φλώρος.

Ελβετία (João Pinto): Charrier, de Freitas, Qerfozi, Silverio, Pasche (Αρχική 5άδα).
Nusko, Aranya, Spiegel, Marcoyannakis, Garcia, Lanzendorfer,  Varela Freire, Florin, Gössi.