Ο Δούκας βρίσκεται ένα βήμα πριν την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος της Stoiximan Futsal Super League μετά το 6-3 απέναντι στην ΑΕΚ στο κλειστό του Καματερού για τον δεύτερο τελικό.

Οι κιτρινόμαυροι του Άγγελου Εμμανουηλίδη ήταν καλοί σε μεγάλο κομμάτι του αγώνα, έχασαν ευκαιρίες από πλεονεκτικές θέσεις, αλλά δεν τα κατάφεραν. Πλέον, ο Δικέφαλος βρίσκεται πίσω στο σκορ και καλείται να κάνει μία τεράστια ανατροπή.

Ο Ουέσλεϊ με εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ στο 3′ για την Ένωση. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, πίεσαν όμως έπεσαν πάνω στον πολύπειρο Θεοφίλου. Οι παίκτες της ΑΕΚ σταδιακά ανέβασαν ρυθμούς, κέρδισαν χώρους στο γήπεδο και έφτασαν κοντά στο 2-0, αλλά με ένα δυνατό φίνις ο Δούκας βρέθηκε μπροστά με 3-1.

Ο Μάρτινς με το εξωτερικό στο 14′ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 19′ ο Τσίνας εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Θεοφίλου και από πλάγια θέση έκανε το 2-1. Ο Μάρτινς πέτυχε και δεύτερο προσωπικό γκολ στα δύο δευτερόλεπτα από την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος, η ΑΕΚ μείωσε με τον Πάνου και ισοφάρισε με δεκάμετρο πέναλτι έπειτα από πέμπτο φάουλ του Δούκα. Μάλιστα, αφού εκτέλεσε άστοχα την πρώτη φορά, είχε το δικαίωμα επανεκτέλεσης, λόγω παράβασης, εντέλει δεν λάθεψε και έφερε το ματς στα ίσια (3-3).

Και πάλι όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν. Ο Φουμάσα εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση του Θεοφίλου, πήρε το “ριμπάουντ” και έκανε το 4-3 στο 13′ της επανάληψης, με τον Φλώρο στο 17′ να σκοράρει πίσω από το κέντρο για το 5-3. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν με πέμπτο παίκτη, κυνηγώντας την ισοφάριση.

Έξι δευτερόλεπτα προτού ακουστεί η κόρνα της λήξης, ο Βιέιρα συνεργάστηκε με τον Φουμάσα και σε άδεια εστία διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.