Η ΑΕΚ επικράτησε του Δούκα μέσα στο Δαΐς με 4-2 για την 19η αγωνιστική της Stoiximan Futsal Super League. Η Ένωση πήρε το τρίποντο μέσα στην έδρα της ομάδας των Εκπαιδευτηρίων και ξέφυγε βαθμολογικά με τέσσερις πόντους (48 έναντι 44), έχοντας βέβαια ένα παιχνίδι περισσότερο. Πλέον, έχει τον πρώτο λόγο για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα διατηρήθηκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος πέρασε από το κλειστό του Βύρωνα, νικώντας 5-4 την Κόμπρα. Οι πράσινοι έφτασαν τους 34 βαθμούς, όσους έχει και η Αθήνα ’90, ενώ στους 23 έμειναν οι γηπεδούχοι.

Το Νέο Ικόνιο δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στην Υπεροχή Τρικάλων και επικράτησε με σκορ 5-2. Η ομάδα του Χαράλαμπου Συντζανάκη έφτασε τους 33 βαθμούς, συνεχίζοντας τις υψηλές πτήσεις, ενώ στους εννέα έμειναν οι φιλοξενούμενοι.

Πιο εύκολα απ’ ό,τι αναμενόταν η Αθήνα ’90 πανηγύρισε το τρίποντο με αντίπαλο την ΑΕΛ Futsal στο κλειστό της Πολιτείας. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 8-1 και έφτασαν τους 34 βαθμούς, ενώ στους 16 έμειναν οι βυσσινί που ήταν ανταγωνιστικοί μονάχα στο πρώτο ημίχρονο.

Μεγάλη έκπληξη έλαβε χώρα στο κλειστό “Αντώνης Φώτσης” στα Ιλίσια το βράδυ του Σαββάτου, με τον Πήγασο να επικρατεί με 4-2 του Ερμή στο εναρκτήριο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής. Έχασαν έδαφος οι γηπεδούχοι στη μάχη για την 3η θέση, μένοντας στους 29 βαθμούς και την 7η θέση, ενώ η ομάδα της Αγίας Παρασκευής ανέβηκε στους 16.

Ρεπό είχε η Σαλαμίνα αυτήν την εβδομάδα, ενώ ματαιώθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στη Λαμία και τους Τράχωνες Αλίμου στο Χαλκιοπούλειο.