Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρωτάθλημα της Futsal League και σφράγισε το εισιτήριο για την απευθείας άνοδό του στη μεγάλη κατηγορία μετά τη νίκη του με 3-0 επί των Τραχώνων Αλίμου στον τελικό του Final-4 της διοργάνωσης που διεξήχθη με απόλυτη επιτυχία στο κλειστό “Νίκος Γραμματικός” της Σαλαμίνας.

Η ομάδα του κόουτς Ζιάβα μπήκε δυνατά και είχε αρκετές καλές ευκαιρίες, ωστόσο δε μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο. Στις αρχές του β’ μέρους, ο Κλαούντιο έδωσε τη λύση, ενώ λίγο αργότερα διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και του Παναθηναϊκού. Στα 7 λεπτά πριν το τέλος ο Κατεβτσιάν με μακρινό σουτ σε κενή εστία κατάφερε να κάνει το 3-0.

Οι Τράχωνες πίεσαν στα τελευταία λεπτά αλλά ο Μπελτσίδης με τις αποκρούσεις του κράτησε ανέπαφη την εστία του ως το τέλος. H ομάδα του Αλίμου, όπως και πέρυσι, θα διεκδικήσει την άνοδό της στα μπαράζ με τον Πήγασο Αγίας Παρασκευής.

Ο ΠΑΣ Λαμία νίκησε την Υπέροχη Τρικάλων με 3-2 (2-2 στην κανονική διάρκεια) και κατέκτησε την 3η θέση στο πρωτάθλημα. Πάντως, είναι άξιες συγχαρητηρίων όλες οι ομάδες για την παρουσία του καθ’ όλη την διάρκεια της σεζόν, αλλά και στο Final-4.