Η ΑΕΚ έκανε το δεύτερο και αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος μετά τη νίκη της με 4-2 στην παράταση απέναντι στον Δούκα στο κλειστό του Δαΐς. Πλέον, θέλει μια νίκη για να σηκώσει τον τίτλο, ενώ οι μπλε οφείλουν να πάρουν και τα τρία επόμενα παιχνίδια αν θέλουν να διατηρήσουν τα σκήπτρα τους.

Η Ένωση του Άγγελου Εμμανουηλίδη προηγήθηκε 2-0 με ισάριθμα τέρματα του Παΐς, με τους φετινούς Κυπελλούχους του Γιάννη Μοστριού να ισοφαρίζουν σε 2-2 με τους Βινίσιους και Μπιέλ. Ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Γούση να βάζει εκ νέου σε θέση οδηγού τους κιτρινόμαυρους και ο Τροβάτο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το βράδυ της Δευτέρας, η Σαλαμίνα έκανε το 2-0 στις νίκες κόντρα στον Παναθηναϊκό για τις θέσεις 3-4 της Stoiximan Futsal Super League, καθώς επικράτησε με 10-4 στο κλειστό “Νίκος Γραμματικός”.

Σέντρα και στους αγώνες των playouts

Την Κυριακή ξεκίνησαν και τα playouts για τις θέσεις 5-12. Η Κόμπρα νίκησε με 6-4 τους Τράχωνες Αλίμου στο κλειστό του Βύρωνα και έφτασε τους 35 βαθμούς έναντι 24 των φιλοξενούμενων, εξασφαλίζοντας και την τυπικά την παραμονή της. Ο Πήγασος Αγίας Παρασκευής σε ένα ματς απουσιών επιβλήθηκε στο Πέραμα του Νέου Ικόνιου με 6-2. Ο Πήγασος μετράει 27 βαθμούς έναντι 37 των γηπεδούχων.

Η Αθήνα ’90 δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην προτελευταία Υπεροχή Τρικάλων και επιβλήθηκε με 10-4. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 48 βαθμούς, στους εννέα έμειναν οι Θεσσαλοί. Τέλος, με σκορ 10-2 επικράτησε ο Ερμής Ζωγράφου της ΑΕΛ στο κλειστό “Αντώνης Φώτσης”. Στους 44 βαθμούς ανέβηκαν οι γηπεδούχοι, στους 16 έμειναν οι βυσσινί από τον θεσσαλικό Κάμπο.

Θυμίζουμε ότι υποβιβάζονται οι τρεις τελευταίες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα, με τη Λαμία να έχει αποχωρήσει εδώ και καιρό και να έχει καταλάβει την 13η και τελευταία θέση. Τη νέα σεζόν προβιβάζονται δύο ομάδες και αυτές είναι ο ΠΑΟΚ και ο Κορυδαλλός.