Ιστορικές στιγμές ζει ο Δούκας, καθώς πανηγυρίζει την πρόκρισή του στον επόμενο γύρο (main round) του UEFA Futsal Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία του μετά τη νίκη 7-2 που σημείωσε επί των πρωταθλητών Ιρλανδίας, Blue Magic FC Dublin. Οι «μπλε» ολοκλήρωσαν πρώτοι και αήττητοι στον 6ο προκριματικό όμιλο του ΔΑΪΣ, συγκεντρώνοντας το απόλυτο των νικών με εννέα βαθμούς.

Τα πρώτα δέκα λεπτά ήταν αναγνωριστικά, με τις δύο ομάδες να προσέχουν κυρίως την άμυνα, με τον ΑΣΕΔ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως τη μεγάλη φάση. Αυτό άλλαξε στο 10′, όταν ο Καρύδας με υπέροχο σουτ έλυσε τον γόρδιο δεσμό. Από ‘κει και πέρα, ο ρυθμός άνοιξε. Οι αθλητές του Γιάννη Μοστριού ευτύχησαν να σκοράρουν και πάλι πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον εξαιρετικό Petterson να γράφει το 2-0 με σουτ εξ επαφής στο τελευταίο λεπτό πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ιρλανδοί μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 στο 22′ με δυνατό σουτ του Lucas. Ωστόσο, τις ελπίδες αυτές φρόντισε να εξανεμίσει εκ νέου ο Petterson στο 24′, με το 3-1 να δίνει σημαντικό μαξιλαράκι στους γηπεδούχους, αφού και η ισοπαλία έδινε πρόκριση.

Παρότι χάθηκαν πολλές και κλασικές ευκαιρίες για γκολ, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το 37′. Από εκείνο το σημείο και μετά, διαμορφώθηκε κατά σειρά σε 4-1 (με τον Neto Lira στο 37′), 5-1 (με τον Σεΐτι στο ίδιο λεπτό), 6-1 (με αυτογκόλ του Cardoso στο 39′), 6-2 (με τον Tardelli στο ίδιο λεπτό) και 7-2 (με τον Σεΐτι στο 40′). Ο κόσμος ήταν συγκινητικός, υποστήριξε την ομάδα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και στο τέλος πανηγύρισε μαζί της την μεγάλη πρόκριση.

Città di Eboli (Ιταλία)*, FC Stalitsa Minsk (Λευκορωσία), Lucenec (Σλοβακία) είναι οι αντίπαλοι του Δούκα στο Main Round, 24-29 Οκτωβρίου και οι αγώνες θα γίνουν στο Εμπολι της Ιταλίας. Προκρίνεται μόνο ο πρώτος του ομίλου.