Όποιοι περίμεναν άνετη επικράτηση του Δούκα απέναντι στον Πήγασο Αγίας Παρασκευής για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ανδρών, διαψεύστηκαν. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στους μπλε που επικράτησαν με 4-3 στο κλειστό του Δαΐς και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του θεσμού.

Με μία πειστική εμφάνιση, κυρίως στο εξαιρετικό για την ίδια δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ επικράτησε με 8-2 της Αθήνας ’90 μέσα στην Πολιτεία και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Η Ένωση έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης στο β’ 20λεπτο όταν και σημείωσε πέντε αναπάντητα τέρματα.

Στη συνέχεια θα αντιμετωπίσει τους Θρακομακεδόνες που πέτυχαν με τη σειρά τους έναν μεγάλο θρίαμβο επί της Κόμπρας με 4-3 στην παράταση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, η ομάδα του Βύρωνα πέρασε μπροστά με 3-1, ακολούθως έγινε το 3-3 και όλα κρίθηκαν στον εξτρά χρόνο για τους Θρακομακεδόνες που θα εκπροσωπήσουν την Futsal League στην τελική τετράδα.

Τέλος, το Νέο Ικόνιο νίκησε 3-2 τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Περάματος και πήρε το τελευταίο, χρονικά, εισιτήριο για την ημιτελική φάση, όπου τον περιμένει ο Δούκας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-1 στο πρώτο μέρος, πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο β’ μέρος και το τριφύλλι μείωσε σχετικά νωρίς (29′), χωρίς να αλλάξει κάτι στα 11 τελευταία λεπτά του αγώνα.